Kërpudha me salmon të tymosur dhe oriz

Perberesit 2 kërpudha shampinjon 1 lugë vaj ulliri 2 lugë majdanoz 2 biskota me oriz Gjysmë limoni Spec i grirë Hudhër Pergatitja 1.Pastrojini mirë kërpudhat dhe pritini në feta të holla.2.Vendosini të marinohen në masën e përgatitur më parë me një lugë vaji, lëng limoni dhe pak majdanoz të grirë.3.Shërbejini pas 15 minutash duke i […]

Gliko qershie

Gliko qershie

Vizitoni Gatime Shqiptare per receta gatimi nga Kuzhina Shqiptare Përgatitja e glikosë së qershisë 2 kg qershi 1.5 kg sheqer Lëngu i një gjysme kokrre limoni 3 lugë gjelle me pluhur gëlqere për tre litra ujë Një gotë ujë Përgatitja Si fillim, përgatisni ujin me gëlqere. Hidhni në një enë tre litra ujë dhe gëlqeren. […]

Kinoa me Mish Pule dhe Brokoli – Receta e Shëndetshme

Kinoa me Mish Pule dhe Brokoli - Receta e Shëndetshme

Kinoa është futur masivisht në tregun shqiptar dhe ka krijuar një grup të madh dashamirësish të cilët kanë ushqyerjen e shëndetshme si prioritet. Këtë drith mund ta gjeni kudo, në çdo supermarket të paketuar me mbishkrimin quinoa. Çfarë Është Kinoa? Kinoa është një farë që vjen nga bima e Chenopodium dhe megjithëse është një farë nuk […]

Mënyra e Saktë për Ruajtjen e Avokados në Ngrirje

Mënyra e Saktë për Ruajtjen e Avokados në Ngrirje

Avokado është kryefjala e këshillave për një jetë të shëndetshme që ofrohen në platformat dhe blogjet e shëndetësisë në internet. Ka një arsye për këtë. Avokado është jashtëzakonisht ushqyese. Ajo përmban sasi të mëdha të vitaminës K, C, B5, B6, E, folat, magnez, mangan, zink, bakër, hekur, dhe fosfor. Avokado përmban më shumë kalium se banania […]

Tavë Kosi me Qofte – Receta e Veçantë e Traditës

Tavë Kosi me Qofte – Receta e Veçantë e Traditës

Tradita në tryezë nuk dështon kurrë. Të gjithë i preferojnë ushqimet tradicionale, madje duket sikur sa më shumë kalon koha aq më të shijshme bëhen. Për këto dhe shumë arsye të tjera, amvisat zgjedhin t’i gatuajnë shpesh recetat tradicionale. Nëse keni provuar një herë në jetë tavën e kosit, me siguri që ju kujtohet shija […]